Blog

Svět mýma očima

Postřehy z konference Projektový Management

Byl to pro mě první ročník na Konferenci PM ve Zlíně. Musím se přiznat, že jsem byl příjemně překvapen, jak kvalitou přednášek, tak i kvalitou workshopů a celkovou organizaci konference. Ukázalo se, že jak se svět zrychluje a digitalizuje, tak se projekty stávají komplexnejší, což klade nové výzvy na projektový management. Trendem posledních let je agilní řízení projektů a toto téma bylo dominantní i ve Zlíně.

Společným poselstvím většiny přednášek bylo varování, že než se pustíme do nějaké změny (agilní transformace), musíme vědět proč. Zamyslet se a identifikovat problémy, které nás skutečně trápí a které chceme změnou či transformací vyřešit. Nedělat agilní transformaci jen proto, že je to trendy a že to dělají všichni okolo. Pokud nevíte, co od změny očekáváte, nikdy nebudete vědět, zda nový způsob práce je pro vás lepší než ten starý.

Zuzana "Zuzi" Šochová se věnovala tématu Agilní Leadership, který není jenom o manažerech. Protože manažer je role, ale agilní leadership je mindset. Zdůraznila, jak je důležité koukat na systém z nadhledu a nezaměřovat se na jednotlivce ale právě na celý systém. Každá firma by se měla zamyslet nad tím, co by se stalo, kdyby tady zítra nebyla? Jakou hodnotu vlastně vytváří pro své okolí?

V panelové diskuzi se mimo jiné otevřelo téma, jak reagují zákazníci na agilní způsob řízení projektů? Z diskuze vyplynulo, že ne všichni zákaznici jsou ochotní nebo mají možnosti se zapojovat a dávat zpětnou vazbu tak často, jako je u agilních projektů potřebné. Komplikace často nastávají během spolupráce se státní správou nebo farmaceutickými firmami, které jsou vázány přísnými normami. Nicméně je potřeba se naučit se zákazníky pracovat a jak říká Zuzka: “Je potřeba si svého zákazníka vychovat”. Příkladem mohou být severské země, kde mají agilní kouče i ve statní správě.

Výborná a praktická byla přednáška od Zděnka Macháčka na téma Jak (ne)dělat agilní transformaci. Zdůraznil, jak je důležité každou změnu správně a včas komunikovat. Jak je důležité do změny zapojovat lidi, kterých se to týká. Když připravujeme změnu v úzkém kruhu lidí (například čtvrt roku), a potom ji chceme předat týmu na hodinovém meetingu, tak to většinou vede k nepochopení myšlenky, protože týmu chybí myšlenkový pochod, který probíhal po celou dobu přípravy změny. Tým pak potřebuje nějakou dobu, aby se se změnou srovnal

Další myšlenka, která zazněla, je, že na agilní transformaci neexistuje univerzální návod. To, co funguje u jednoho, nemusí fungovat u druhého. Příklad toho může být Spotify. Z jeho pěkného videa se spousta lidí inspiruje, ale je potřeba si uvědomit, jaké podmínky a produkt Spotify na začátku mělo. Nejde všechno beze smyslu zkopírovat a čekat, že to bude fungovat. Nicméně když se do transformace pustíme a máme ujasněné proč jí děláme, tak je dobré na nic nečekat.

Zajímavé workshopy:

Istanbul na vlastní smysly

Historické památky v centru

Sultanahmet je místo kde se nacházejí nejvýznamnější památky. Na malém prostoru najdete chrám Hagia Sofia, Modrou mešitu, palác TopKapi a pro mě nejzajímavější památku kterou nemůžete vynechat za žádnou cenu, podzemní historickou vodárnu.

Nedaleko od Sultanahmet je přístav Eminonu. Je to centrální přestupní zastávka pro všechny lodě. Odtud jezdí lodě do všech směrů a třeba i na Princovi ostrovy. Hned vedle velké mešity, je ulička kde začíná trh s kořením. Je to pastva pro oči a uchvátí vás rozmanité a smyslné vůně. Na provoněném trhu najdete všechny druhy koření v té nejlepší kvalitě.

Máte-li rádi nakupování a trhy tak se vydejte směrem nahoru, kde se nachází největší uzavřené tržiště na světě, tak zvaný Grand Bazar. Už v uličkách před vchodem do hlavního tržiště najdete obchůdky se vším, co si jen dokážete představit. Je zde například svatební ulička, kde jsou veškeré věci, co potřebujete na svatbu na jednom místě.

Grand Bazar je obrovské tržiště kde seženete zlato stejně jako kabelky nebo starožitnosti. Pokud si něco vyberete, tak se nebojte smlouvat. Na Grand Bazaru se to od vás očekává a obchodníci budou zklamaní, pokud jim sežerete první cenu, co na vás zkusí. Zajímavostí je, že na střechách Grand Bazaru se natáčel film James Bond Skyfall.

Z Eminonu se můžete vydat na druhou stranu přes Zlatý roh, což je slepé rameno Bosporu a půjdete přes Galatský most. Zajímavostí je, že na mostě je spousta rybářů, který nachytané ryby prodávají do restaurací, které se nacházejí ve spodní části mostu. Doporučuji koupit "Balik Ekmek", což je ryba v housce jen tak do ruky.

Kopec na druhé straně zdobí Galatská věž. Můžete se k ní dostat pěšky do strmého stoupání nebo využít druhé nejstarší historické metro na světě, které spojuji tunelem začátek Taksimu s koncem Galata mostu.

Taksim je hlavní třída, kde je život 24 hodin denně. Je to srdce Istanbulu, plné obchodů světových značek. Doporučuji si zde koupit tureckou zmrzlinu od tamních prodejců, kteří pokaždé se svými zákazníky vtipkují. Na konci dlouhé třidy se nachází Taksimské náměstí.

Kadikoy

Kadikoy je centrum asijské časti Istanbulu a to jak z pohledu dopravního tak i sociálního. Okolo centra Kadikoye jezdí dokola historická tramvaj, takže se nemůžete ztratit. Zajímavý je přístav a uličky kolem něj. Hlavní ulicí z přístavu se dostanete na malé náměstí s bronzovou sochou býka. Odtud pak doprava vede hlavní nákupní třída.

Na Kadikoyi určitě musíte zajít na Lahmacun. Pro mě to byl fascinující zážitek. Doporucují zajít domalého bistra v centru kde na velmi malém prostoru připravuje lahmacun asi 5 lidí a každý má přesně daný úkol. Je to taková malá továrna a vy jen sedíte a koukáte, jak se vám připravuje jídlo. V tomto bistru vy jako zákazník sedíte venku u otevřených oken a pozorujete souhru v kuchyni. Je to naprosto fascinující.

Při návštěvě Kadikoye nemůžete minout trh s čerstvými rybami a zeleninou. Až budete vyčerpaní z dlouhého procházení tak se zastavte na čaj nebo tureckou kávu v jedné z mnoha kaváren a zahrajte si klasickou tureckou hru Tavlu.

Dobroty, které můžete v Turecku ochutnat:

Speciální kategorie je Turecká snídaně. Na Kadikoyi doporučuji zajít do Happy Moon Cafe.

Až budete mít dost ruchu velkoměsta, tak doporučuji jednodenní výlet na Prinoci ostrovy. Je to hodinu cesta lodí z Eminonu nebo Kadikoye. Na ostrovech nejsou auta jenom koně a kola. Doporučuji půjčit si kolo na největšim ostrovu Buyukada a objet si ho dokola nebo v půlce vyjet na vyhlídku kde je krásný pohled na Istanbul. Až tady si uvědomíte jak je Istanbul hrozně veliký a rozsáhlí.